Na Razvojnem centru Novo mesto veliko pozornosti namenjamo delu z mladimi. Eden od načinov je tudi zdaj že tradicionalni Startup vikend Novo mesto. V začetku novembra se je tako odvil že 10. po vrsti, tokrat v spletni izvedbi, na njem pa je svoje podjetniške ideje pod budnim očesom mentorjev razvijalo 120 osnovno- in srednješolcev iz skupno 15 šol. Letos so prvič sodelovali tudi učenci OŠ Toneta Pavčka Mirna Peč z idejama #HacTeam« in »Clean Earth«. Podjetniške aktivnosti za mlade finančno podpira tudi Občina Mirna Peč.
Udeleženci so osvojili elemente poslovnega modela. Preučili so težavo, za katero so razvili rešitev. S pomočjo anket, ki so jih razposlali naokrog, so pridobili uporabne povratne informacije za izboljšavo njihovih produktov ali storitev in se tako še bolj približali potencialnemu kupcu. Na zaključni prireditvi so ekipe svoje podjetniške ideje in prototipe predstavile pred komisijo, starši, sorodniki in prijatelji.
Učenci OŠ Mirna Peč so svojo podjetniško idejo poimenovali #HacTeam«. Gre za pokrivalo za nahrbtnik z dodatnimi funkcijami. Za predstavitev svoje podjetniške ideje so osvojili 2. mesto, za nagrado pa prejeli vstopnice za nov plezalni center v Novem mestu.
Učence je dva dni mentorirala in usmerjala učiteljica matematike Anja Luštek. Po izvedbi je strnila svoje občutke: »Za mentorstvo podjetniških aktivnosti sem se odločila, ker so se mi predstavljene aktivnosti zdele zanimive in poučne. Poleg tega, da se učenci srečajo s pojmi iz sveta podjetništva, razvijajo še ogromno drugih uporabnih znanj in veščin, ki jim bodo prišla prav na nadaljnji poklicni poti. V prvi vrsti razvijajo inovativnost in kreativnost. Prav tako pa pridobijo splošno razgledanost, se naučijo kritično poiskati podatke na svetovnem spletu in pridobijo ali poglobijo razna računalniška znanja (izdelovanje računalniških anket, programi za grafično oblikovanje, programiranje ...). Med drugim pa razvijajo veščino sodelovanja v ekipi, medsebojno komunikacijo, usklajevanje z ostalimi člani, razdeljevanja vlog in pa odgovornost do ostalih članov ekipe. Vse podjetniške aktivnosti so bile zelo dobro zasnovane in vodene s strani zunanjih izvajalcev, učenci so bili ves čas animirani in zaposleni. Otroška domišljija ne pozna meja, zato jih je treba le spodbuditi, da vse svoje ideje prinesejo na površje, nato pa jih z podvprašanji voditi k temu, da sami ugotovijo in presodijo, zakaj je neka rešitev problema dobra, spet druga pa malo manj. In vsi člani ekipe so pokazali, da znajo zelo dobro analizirati, poglobljeno razmišljati in so odlični pri reševanju problemskih situacij. Obe ekipi iz naše šole sta bili vrhunski in sta zasnovali zelo dobre podjetniške ideje.«
Ekipi iz Mirna Peči so sestavljali udeleženci: Lan Štimec, Lenart Kupljenik, Janž Progar Brinjevec, Rok Jankelj, Rok Pureber, Jan Zupančič, Jakob Fortuna, Jure Markelj
Kako naprej?
Učenci in dijaki bodo svoje ideje še nadgradili: podrobneje bodo raziskali trg, preučili potencialne kupce, dodelali prototipe, svoje delo pa predstavili na regijskem tekmovanju podjetniških idej mladih POPRI, ki bo 8. marca 2022.
Anja Jakše, Razvojni center Novo mesto