V Občini Mirna Peč se je po smrti dveh velikih rojakov, pesnika Toneta Pavčka in legendarnega glasbenika Lojzeta Slaka, s postavitvijo spominskih obeležij in priložnostnih spominskih zbirk v Pavčkovem domu v Šentjuriju in na Barbovi domačiji na Malem Kalu močno povečal obisk enodnevnih obiskovalcev in povpraševanje po raznovrstni turistični ponudbi. Z izgradnjo nove osnovne šole so postali prostori stare šole prazni ter potrebni obnove in oživitve. Občina je v postavitvi stalne spominske zbirke/muzeju Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v obnovljenih prostorih nekdanje šole prepoznala priložnost oživitve objekta skupnega pomena sočasno z oblikovanjem ter izvajanjem novih programskih vsebin.
Skupaj s partnerji: Kompasom Novo mesto, OŠ Toneta Pavčka Mirna Peč in Turističnim društvom Mirna Peč je zasnovala projekt Mirnopeški Slakov center, ga prijavila na 1. javni poziv za izbor operacij za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja na območju LAS Dolenjska in Bela krajina 2016, iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in zanj marca 2018 s strani AKTRP prejela pozitivno odločbo o dodelitvi sredstev.
Namen projekta je v obnovljenih prostorih stare šole vzpostaviti delovanje centra, ki bo osrednja povezovalna točka kulturno – turističnega razvoja območja Mirne Peči in sosednjih dolenjskih občin, katere definira skupna bogata kulturna dediščina.
Infrastrukturne aktivnosti (obnova objekta, ureditev centra, prostorov, postavitev stalne razstave…) so bile v tesnem sodelovanju z družino Slak in Dolenjskim muzejem Novo mesto izpeljane v začetni fazi projekta in bodo javnosti predstavljene z otvoritvijo muzeja 19. oktobra. Vsebinske aktivnosti v drugi fazi pa bodo usmerjene v izdelavo programa delovanja Centra - oživitev obnovljenega objekta z novimi vsebinami, katerega primarni fokus bo na ohranjanju Slakove, Pavčkove in ostale kulturne dediščine - preko medgeneracijskih delavnic ljudskih običajev in ljudskih obrti, izdaje strokovnih publikacij o dediščini (lokalna bibliografija o Lojzetu Slaku) in predvsem usmeritvi k druženju, prenosu znanj ter hkratnemu razvoju kulturne in turistične ponudbe. Medgeneracijske delavnice bodo izvajane v pozno jesenskih do zgodnje pomladanskih mesecih. Zainteresirane posameznike na delavnice že sedaj lepo vabimo.
Kulturna dediščina bo strokovno vključena v raznovrstne in kakovostne programe turistične ponudbe centra in partnerjev. Pričakujemo, da bo center izboljšal organiziranost in sodelovanje javnega, zasebnega in nevladnega sektorja ter ob podpori partnerjev vodil tudi celovit marketing medgeneracijskega centra, promocijo in razvoj kulturnega in doživljajskega turizma in žive kulturne dediščine ter vzpostavil podporno mrežo za trženje in razvoj produktov ponudnikov ter sodelujočih partnerjev in organizacij. Vse aktivnosti projekta bodo zaključene do konca leta 2019.
Okvirna vrednost celotnega projekta znaša 900.000,00 EUR, od tega znašajo upravičeni stroški 184.553,92 EUR, sofinanciranje projekta iz sredstev CLLD, Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja znaša 95.968,04 EUR.
Dodatne informacije: Mira Barbo, koordinatorica projekta, kontakt: 07/39 36 104, mira.barbo@siol.net.